joi, 3 iunie 2010

LUCEAFARUL si-a respectat blazonul in cupa

Campioana en-titre, Luceafarul Mihai Eminescu si-a respectat azi, blazonul la Roma, invingand fara drept de apel in prima semifinala a Cupei Romaniei (faza judeteana) pe FCM Dorohoi cu scorul de 5-1. Dupa ce au eliminat in mod surprizator pe FC Vorona (in sferturi), FCM Dorohoi nu a tinut azi pasul cu Luceafarul, care pana la pauza a marcat nu mai putin de 3 goluri, iar in partea a doua a mai lovit de inca 2 ori spre dispararea lui Mircea State. Dorohoienii au reusit pe final ca reduca din handicat inscriind golul de onoare prin Marcu.
In urma acestui rezultat, echipa pregatita de Catalin Chirila, asteapta meciul de pe 13 iunie dintre AS Roma si FC Paltinis pentru a afla cu cine se va duela in finala Cupei. La finalul partidei, presedintele Romei, Gica Tabultoc a declarat ca in forma in care s-au aflat campionii, era greu ca FCM Dorohoi sa faca mai mult. "Nu ma asteptam ca cei de la Dorohoi sa joace atat de slab, mai ales dupa ce au eliminat pe Vorona. Luceafarul a meritat pe deplin victoria si sper ca vor juca din nou finala cu noi, la fel ca si anul trecut".